近期通知

2020秋季学期: 9月8日 - 2021年1月 25日
秋季学期开始注册报名时间: 2020年8月1日

2020秋季学期新增课程:

Standard Test: SAT ,SSAT Upper,SSAT Middle

关于网课安全:

受疫情影响2020秋季学期依然为Online教学。请大家报课后,留意Portal中的Messaging获取上课信息。2020秋季学期开始,网络课程启用Password,请大家牢记并输入Meeting ID和Password进入教室上课。

关于视频回放的使用说明:

我校课程以鼓励学生上课积极参与,密切与老师互动交流为唯一目标,虽然网络授课将会被录制,但仅用于我校课程质量监管学生课后及时查漏补缺,而不作为视频录像授课使用。因此,为防止学生因长期依赖观看视频学习课程,忽略课上积极互动,课前预习的学习方法,自2020秋季学期开始,课程录制视频仅保留过去4周的内容,以供学生课后及时查漏补缺使用,超出时间范围的视频将不能再回看,特此说明

关于缺课补课及Credit记录的说明:

因我校网络授课将会被录制,并给予学生充足的时间通过视频对缺勤的课程内容进行补习。所以,学生缺勤不计算Credit。但如果因学生缺勤同时因技术问题课程没有被录制成功,导致不能通过视频补课的情况。每学期、每个孩子、每门课,只有两次机会我校为学生计算Credit,特此说明。

注册报名 2020 Fall Semester请进入LinkedKey学生服务系统:  http://linkedkey-online.com

我校成绩(近期)

Debate 学术辩论:

2020 McMaster Debate Tournament - Feb 2020
Champion: Jacob L. and Joseph W.
Semi-finalist: Victor ch. and Ryan H. and Randy Ch. and Stephen W.
Second Speaker: Amy Zh.
Fifth Speaker: Joseph W.
Seventh Speaker: Jacob L.

2020 Hart House Debate Tournament - Feb 2020
Champion: James Y.
Semi-Finalist: Heather L.
Fourth Speaker: Angie L.
Tenth Speaker:Andrew Sh.

Junior Champion: Randy Ch.
Jr Semifinalist: Alyssa L. and Emily Sh. and Silvia X and Rally L.
Jr Top Speaker: Randy Ch.
Jr Second Speaker: Maria X.
Jr Third Spearker: Rally L.
Jr Sixth Speaker: Allenna T.
Jr Seventh Speaker: William Sh.
Jr Eighth Speak: Alyssa L. Edward Y.
Jr Tenth Speaker: Ethan Ch.

2019 Western Debate Tournament - Nov 2019
Junior Champion: Emily Sh and Sarah L
Semi-finalist: Ansel Ch and Hao L
First Speaker: Ethan Ch
Third Speaker: Edward Y
Sixth Speaker: James Y
Tenth Speaker: Jacob L
First Junior Speaker: Ethan Ch
Second Junior Speaker: Edward Y
Third Junior Speaker: Selena Zh
Fourth Junior Speaker:Randy Ch
Seventh Junior Speaker: Emily Sh and Sarah L
Ninth Junior Speaker: Allenna T

点击了解更多 Debate 成绩... 

 

Model UN:

2020 Model City Hall - Feb 2020
Best Delegate,
Tina in the Climate Change Committee
Debbile W. in the Hate in Hamilton Committee
Outstanding Delegate, Jerry Zh. in the Climate Change Committee
Honorable Mention, Emily F. in the Agriculture Committee

2020 UTMUN(University of Toronto) - Feb 2020
Outstanding Delegate, Shane S. in the Truth and Reconciliation Committee
Honorable Mention, Selena Zh. in the Economic and Financial Affairs Council
Best Position Paper Award, Charles L. in the Commission on the Status of Women

2019 SSUNS - Oct 2019
Best Delegate, Oscar Y. in the World Health Organization: Regional Office Africa
Outstanding Delegate, Grace Zh. in Associationof South East Nations
Honorable Mention, Jerry Zh. in the Disarmament and International Security Committee

2019 Canada International MUN Conference
Best Delegate, Shane S.
Outstanding Delegate, Eric Y.
Honorable Mention, Charles L.

Writing  Competition:

2020 The New York Times Editoral Writing Competition
Honourable Mentions(Mid School): Grace L.

Round three Finalist (High School): Jessica W.

点击了解更多 MUN(模拟联合国) 成绩...

Math Contest 数学竞赛:

2020 Pascal Honor Roll: Emily Sh., Tom Y,Dixit S. Vincent S., Jasper W
2020 Cayley Honor Roll: Joey Z., Ryan M., Yihui W., Oliver M., Shujian Zh.,  Sophie X., Derek Y., Elaine J., Xiaoyu R.
2020 Fermat Honor Roll: Qiao H, Andrew Y., Owen W., Wasay S., Tony X.
2020 CIMC Honor Roll: Joey Z., Shujian Zh., Qianhui J., Yihui W., Charles R., Allen Y., Mark Ch., Harrison L., Simona L., Oliver M.

2020 CSMC Honor Roll: Ethan W., Qiao H., James Y., Dennis P., Ruby S.
2019 AMC8 Honor Roll: Allen Y., YingShan X., Andy T., Gordon G L., Annie W., David B Sh., Katie M.
2019 AMC8 Certificate of Achievement: Gordon G L., Elaine L., Gavin Ch.
2020 AMC10/12 Honor Roll of Distinction: Hao Lin G., Joey Z., Martin T.
2020 AMC12 Qualifying for AIME: Etha W., Qianhui J., Angela C., Martin T., Derek Y., Owen P., Boao Zh., HaoLin G., Jozy Z., Sam H X.

2018 AMC HonourRoll: Allen Y, Charles R, Adah G, Vincent S, Oliver M, Jason K, Katie M, Kevin W, Samantha D, Steven H, Kevin Y, Christopher L, Grace H, Qi N, Stella X, Nicole L, XiaohanW, Angela Y, Hangchen L, Joshua L, Frank L.
2018 AMC 8 Distinguished HonorRoll: Allen Y, Charles R,
2018 AMC 8 Certificate of Achievement: Katie M, Nicole L, Joshua L, Qi N, Xiaohan W
2018 AMC10 Qualifying for AIME, Ethan W
2018 COMC HonourRoll: Qiao H, Joey Z, Ethan Ch,
2018 CSMC HonourRoll, Ethan W,
2018 CIMC HonourRoll, Andrew Y, Qiao H, Ryan M, Curtis A, Benjamin W, Jerry K,
2018 Cayley HonourRoll, Charles Y., Ethan W.
2018 Pascal HonourRoll, Ryan M., Shujian Z., Yifei M.,

点击了解更多 Math Contest数学竞赛 成绩...

我校课程

We offer a number of programs to help you succeed in middle school, high school and beyond!

Debate

Critical thinking and communication

Learn more

Model UN

Conflict resolution is not just for diplomats

Learn more

DECA

Enrich your business preparation experience.

Learn more

Public Speaking

Learn to stand up in front of group of people and clearly articulate a point in a number of styles.

learn more

English & French

The theoretical meets the practical and offers students a well rounded educational experience.

learn more

Mathematics

Build and deliver the foundational mathematical knowledge and concepts

Learn more

Physics & Chemistry

Our teachers will develop unique instructional strategy to help students pursue academic excellence in physics and chemistry

learn more

Computer Contest

Solve puzzles in the technology world.

Learn more

VEX-IQ Robotics

Careers in STEM are increasingly in demand, getting a head start in the engineering field through robotics is a great way to start learning and acquire real hands on experience

Learn more

3D Printing

New technologies change the world, be on the cutting edge.

Learn more

College Admission

We prepare you for the top schools

Learn more

SAT Prep

Our unique methodology helps students understand the subjects and feel confident enough to start challenging themselves

Learn more

SSAT Prep

Test preparation is different than school work and this could be challenging for many students.

Learn more

Mock Trial

Popular Competition in U.S..Intended to simulate a real court case, where students play the part of lawyers and witnesses.

Learn more

为孩子寻找最适合的课程